161

Tarihi Bakırköy İlkokulu'nda Bir İlk

“BAKIRKÖY İLKOKULU GEÇMİŞİNE SAHİP ÇIKARAK, OKULUN TARİHİNDE YERALAN ÖNEMLİ BELGELERİ GÜNYÜZÜNE ÇIKARIYOR.”

Bakırköy İlkokulu tarih sayfalarında kalan okulun geçmişine ait tüm metaryalleri, düzenleyeceği sergi ve ardından okulda yapacağı bir müze ile günyüzüne çıkarıyor. Capacity Avm’nin desteği ile gerçekleşek olan sergide, Osmanlı’dan Cumhuriyet’e ve Cumhuriyet döneminden bugüne kadar okulda eğitim için kullanılan tüm bilgiler ve değerli eşyalar yeralacak.

BAKIRKÖY İLKOKULUNDA ESERLERİYLE BUGÜNE IŞIK TUTTAN DEĞERLİ SANATÇILAR MEZUN OLDU.

Günümüze kadar Taş Mektep olarak bilinen Bakırköy İlkokul’undan bir çok ünlü sanatçı, yazar mezun oldu.  İlk kez bir ilkokul içinde öğrencilerine sanat eğitimi veren ve bu konuda sahne salonu olan bir ilkokuldur.  Birçok ünlü sanatçının yolu Bakırköy İlkokul’undan geçti. Oynadığı filmlerle yeni kuşaklara hep önder olmuş sanatçılar, yazarlar, ünlü bestecilerin yolu bu tarihi okulunda geçmesi tesadüf değildi. Adile Naşit, Münir Özkul, Şener Şen, Cem Karaca, Neriman Köksal, Ulvi Cemal Erkin, Cahit Sıtkı Tarancı ve Cihat Tamer Taş Mektep olarak ünlenmiş Bakırköy İlkokulu'nda farklı dönemlerde okumuş olduğu düşünülen ünlülerden bazılarıdır. 

“BAKIRKÖY, İLKOKULU TARİHİ İLE BULUŞUYOR.”

Bakırköy İlkokulu’nun 2004 yılında deprem güçlendirmesi için Emlak Kredi Bankası Ortaokulu binasına taşındı. Boşaltılan Taş Bina 2009 yılında çıkan yangın nedeniyle kullanılamaz hale geldi. İlkokul eğitimine tarihi Taş Binanın 2 km uzağında tahsis edilen bir binada devam ediyor. Okulun arşivinde bulduğu tarihi eserleri gün yüzüne çıkarmak isteyen ve bu konuda üç aydır çalışmaları sürdüren okul müdürü Ceyhun COŞKUNDENİZ “Geçmişinde bir tarih yatan Taş Mektebin arşivinde yeralan bu değerli evrakların yeni kuşak öğrencilere örnek olması için, gerçekleşecek olan bu sergiye tüm Bakırköy halkını ve öğrencilerini davet ediyor.”Sergi açılışına  Kaymakan Nazmi Günlü, Bakırköy İlçe Milli Eğitim Müdürü, Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu katılacak. Capacity AVM nin desteği ile 28 Eylül’de gerçekleşecek olan sergi bir hafta devam edecek. Sergiden sonra okul bünyesinde kurulan müzede bu değerli eşyalar, yeni kuşak öğrencilere kaynak olmaya devam edecek.

SERGİ AÇILIŞ TARİHİ : 28 EYLÜL 2017 PERŞEMBE

YER : CAPACİTY ALIŞVERİŞ MERKEZİ  / B1 KATPROGRAM:
14:00 –Tiro Müzik Dinletisi
14.15_Kokteyl
14.40 Açılış Konuşması 15.15
Sergi Açılışı 16.00 Kapanış


Okulun Tarihçesi

1864 yılında Paris´ten getirilen şehircilik uzmanı Kont Alleon´un İstanbuldaki görevine başlamasından sonra,kent içinde değil de sessiz, sakin bir yerde oturmak arzusu, onun Bakırköy gibi bir sayfiye yerini seçmesine neden olmuş ve Taş Okulun bulunduğu yerdeki arsayı satın alarak büyük bir köşk inşa ettirmeye başlamıştır. Günümüzde de bütün görkemi ile mimari güzelliğini gözler önüne seren Taş Okul,hemen yanıbaşındaki tren hattı üzerinden geçen Taş Köprü gibi özel olarak Kont Alleon´un Fransa'dan getirttiği Marsilya kiremit ve tuğlalarıyla inşa edilmiştir.1865 yılında başlayan inşaat 1874 yılında bitirilmiş, Kont Alleon bu binada 1894 yılına kadar yani İstanbul'da meydana gelen Büyük depreme kadar oturmuştur.

Deprem sırasında bina duvarlarında meydana gelen çatlaklar nedeniyle burasını terk ederek, Hazırlık Sokak´ta yaptırdığı 50 numaralı eve taşınmıştır. Kont Alleon'un terk ettiği bina 1898 yılında Preveze Mutasarrıfı Ali Rıza Paşa tarafından satın alınmış, onun vefatından sonra da oğlu Alaaddin Bey'e miras kalan bina 1900 yılında Maarif Nezareti tarafından 4200 altın liraya satın alınarak okula dönüştürülmüş va günümüze kadar Taş Okul adıyla çeşitli derecelerde eğitim hizmeti vermiştir.

Cumhuriyet döneminde okul, ilkokul olarak hizmet etmeye devam etmiştir. Okulun adı halk arasında Taş Mektep olarak anılmaktadır. Okul binası ayrıca İlköğretim Müdürlüğü Bakırköy 1.Mektebi, Bakırköy Merkez İlkokulu isimlerini de almıştır. 2004-2005 öğretim yılından beri tadilat nedeniyle Emlak Kredi Bankası İlköğretim Okulu bünyesinde eğitim öğretim yapmış, Taş Mektep adıyla anılan binada 2009 yılında yangın çıkması ile buradaki öğrenciler Taş Mekte'e dönememiş ve eğitim öğretime şu an Kartaltepe Mahallesi Terakki Caddesi Alpullu Sokak No:5'teki Bakırköy Cumhuriyet Ortaokulu Ek Binasında devam etmektedir.

Okul 15.06.2012 tarihi itibariyle Bakırköy İlkokulu adını almıştır.