2970

Bir pakette neden 20 sigara var?

Çağımızın yasaklanmamış ama bütün dünya tarafından uyuşturucu kabul edilmiş "keyif maddesi" sigara! Diğer uyuşturucu maddelerden daha kolay alışılabiliyor ve çok zor vazgeçilebiliyor.

Hiç sigara kullanmamış bir kişinin bağımlı olması için sadece bir ay içmesi yeterli. Sigara içmekten vazgeçtiklerinde ise aşerme duygusuyla baş etmeye çalışıyorlar. Fakat ne mümkün! Moleküler hafıza sayesinde, kullanıcının sigara isteği ömür boyu devam ediyor, ancak zamanla azalıyor.

Sigara bağımlılığı kişiye göre değişiyor. Bazıları sosyal ortamlarda bir-iki tane içiyor, sonra günlerce aklına gelmiyor. Ama öyle kişiler var ki, paketlerle dolaşıp arka arkaya sigaraları diziyorlar. Onların durumu iyice zor. Neden mi? Bu kronik bağımlılar, nikotin reseptörlerinin alışkanlıklarını da değiştirerek hızla sigaraya ihtiyaç duyuyorlar. İçtikçe, dozu biraz daha, sonra biraz daha arttırma ihtiyacı duyuyorlar.

Günlük hayatta bağımlıların çoğu işi gücü bırakıp durup dururken neden sigara içtiklerini dahi bilmeden kendilerini ellerinde sigarayla buluyorlar. Bunun nedeni eksiklik duygusu. Nikotin reseptörleri sayesinde bağımlıların gün içinde sigara içme isteği ne kadar zamanda bir geliyor biliyor musunuz?

Tam 45 dakika!

Bir insanın ortalama uyanık kalma saati 16 saat olarak hesaplandığında ve 45 dakikada bir sigara kullanırsa gün boyu toplam 20 sigaraya ihtiyaç duyacaktır. Muhtemelen sigara paketlerinde 20 sigara olmasının nedeni de budur.

Bir pazarlama yöntemi olarak, 20 adetin bir bağımlı için yeterli olacağına kanaat getirilmiş ve günlük paket kullanımı böylece belirlenmiştir. Ne dersiniz sizce de öyle mi?