1133

Zayıflamak için yürümek mi yoksa yüksek tempolu sporlar mı işe yarıyor?

Yeni yapılan bir araştırma zayıflamak için tempolu yürümenin diğer bütün yöntemlere oranla daha sağlıklı olduğunu ortaya koydu. 13 yıl boyunca London School of Economics'te yürütülen araştırmada 50 bin denek kullanıldı.

Araştırmanın çarpıcı noktalarından biri, yürüme sırasında nabzın hızlanması ve terlemek amaca ulaşmak için şart. Ve daha da önemlisi, bu raştırmada yürümenin kadınlar için daha faydalı olduğu anlaşıldı.

Yöntem olarak; 4 hafta içinde yarım saat yürüyen kadınların bel kalınlığı 4,3 cm. azalırken erkelerde bu oran 3,3 cm. oldu. Çarpıcı noktalardan biri, 50 yaşın üzerindeki hem erkekler hem de kadınlar genç hemcinslerine oranla daha sağlıklı kilo verdiler. 

Araştırma boyunca yürümenin kıyaslandığı spor dalları yüzme, bisiklet, mekik ve şınav dahil spor salonunda egzersiz yapma, futbol, koşma, yavaş koşu, dans, ragbi ve squash olarak çalışıldı. Bunun yanı sıra, ağır ev işi yapma, ağır alışveriş torbalarıyla yürüme, mobilya çekip itme, yerleri ovma, çukur kazma, ağaç kesme ve odun yarmanın etkileri de incelendi.