2270

Mona Lisa Hakkında 10 Gerçek

Fransız bilimci Pascal Cotte tablo üzerinde denediği yansıtıcı ışık teknolojisiyle resmin altında daha önce çizilmiş bir portre bulduğunu açıkladı.

Da Vinci'nin Mona Lisa tablosu üzerinde 1503 ile 1517 yılları arasında çalıştığı tahmin ediliyor. Mona Lisa'nın kimliği konusunda uzun tartışmalar yaşansa da yüz yıllar boyunca tablodaki kadının Floransalı ipek tüccarının eşi Lisa Gherardini olduğuna inanıldı.Cotte ise bu teoriye katılmıyor. Tablonun altında ortaya çıkan portre Da Vinci'nin orijinal Lisa'sı ancak 500 yıldan fazla bir süredir Mona Lisa ismini alan kişi ise farklı bir kadın. "Lisa Gherardini'yi yeniden oluşturunca bugünkü Mona Lisa'dan çok farklı bir portreyle karşılaştım. Bu aynı kadın değil" diyor Cotte.

Cotte ayrıca tablonun altında biri daha büyük kafalı daha küçük ağızlı, diğeri Madonna tarzı iki portre taslağı daha bulduğunu iddia etti.

Leonardo, ünlü tablosunu 10 yıldan fazla süre yanında taşımış ve ölene kadar da üzerinde çalışmıştı.  Tablo, Fransız Devrimi'ne kadar bir çok Fransız Kralı'nın sarayında yer alan tablo Napolyon'un metresi Josephine'in yatak odasını da süsledi. Tablo 1911'de çalındı. 2 yıl sonra yaratıldığı yer olan Floransa'da bulundu. Soygunla ilgili sorgulananlar arasında ünlü ressam Picasso da vardı. 

Mona Lisa'nın gerçekte kim olduğu hâlâ bir sır. Ancak tarihçiler onu Floransalı bir işadamı olan Francesco del Giocondo'nun eşi Lisa del Giocondo olduğuna inanıyor. 1804'ten beri Louvre'da sergilenen Mona Lisa'nın kaşı yok. Kadınların kaşlarını traş etmesi 16'ncı yüzyıl Avrupa'sında yaygın bir gelenekti.

Günümüzde saatte 1500 kişi ziyaret ediyor, 20 derece ısıda 3 kat camın arkasında korunuyor ve her yıl 330 bin Mona Lisa konulu ürün satılıyor.

Da Vinci tabloyu 1503-1506 arası yaptı. Resme aşık olduğu sanılan Da Vinci tabloyu Francesco del Giocondo'ya vermek yerine Fransa'ya kaçırdı.

Da Vinci'nin tablosunda ayrıca hiçbir fırça izi belirlenemedi. Tabloda çok ince ve yekpare boya tabakası bulunduğu anlaşıldı. Eserde hiçbir parmak izi de tespit edilmedi, oysa bazı uzmanlar, sanatçının tabloyu parmaklarını kullanarak yaptığına inanıyordu.

Yağlı boya tablo her yıl bir gün indirilerek temizleniyor. Mona Lisa'nın ziyarete açık olmadığı o gün Louvre Müzesi'nin en sakin günü oluyor.

Louvre'da 6 bin tablo olmasına rağmen ziyaretçilerin yüzde 95'i ilk iş olarak 77 cm x 53 cm ebatlarındaki bu küçük tabloya koşuyor.

Fransa’da 150 yıldır sergilenmekte olan bir kara kalem resmin Mona Lisa'nın taslağı olduğu ortaya çıktı.